عمومی, کفپوشها

کفپوش های مناسب برای افراد سیگاری

کفپوش های مناسب برای افراد سیگاری

اکثرا به ما گفته شده که سیگار کشیدن یا قلیان کشیدن مضر است و برای سلامتی مان ضرر دارد؛ امّا کمتر به این موضوع پرداخته شده که در فضایی که سیگار یا قلیان می کشند، خطر آتش سوزی متوجّه حاضران است. یکی از عوامل مهمّی که در این دست فضاها می تواند به آتش سوزی منتهی شود، کفپوش به کار رفته در این مکان ها است. اگر آتش سیگار یا زغال قلیان روی زمین بیفتد، اوّلین چیزی که دچار آتش سوزی می شود، کفپوش ما است.

از این جهت در این مقاله تلاش داریم تا چند مدل کفپوش ضدّ آتش سوزی و حریق را به شما عزیزان معرّفی کنیم.

پیش از اینکه به انواع این کفپوش ها اشاره کنیم، یک نکته مهم را باید در نظر داشته باشیم: مجموعه ای از کفپوش ها هستند که ضدّ حریق یا آتش سوزی معرّفی می شوند. ویژگی این کفپوش ها این است که در صورت آتش سوزی و حریق شاهد شعله ها و زبانه های آتش نخواهیم بود. امّا به هر حال در اثر گرما این کفپوش ها دچار ذوب شدگی خواهند شد. یک سری از کفپوش ها نیز موجودند که از تولید گازهای سمّی در اثر آتش سوزی جلوگیری نمی کنند و این امکان وجود دارد که افراد حاضر در فضای مذکور بر اثر استنشاق این گازها، دچار خفگی و مسمومیّت شوند. با توجّه به نکته گفته شده، در خرید کفپوش برای چنین فضاهایی دو نکته را نباید از نظر دور داشت. اوّل اینکه کفپوش مورد استفاده باید حتّی المقدور ضدّ اشتعال باشد. دوّم اینکه در اثر حرارت و دمای بالا از خود گازهای سمّی و خطرناک ایجاد نکند. یک نکته مهمّ دیگر این است که قبل از خریدن کفپوش باید استانداردهای آن را نیز در نظر داشته باشیم.

موکت

موکت ها از الیاف مختلفی تولید می شوند. این الیاف ممکن است پشمی، پلی استر، پلی آمید یا پلی پروپیلن باشند. مقاومت این انواع الیاف در برابر تولید گازهای سمّی و اشتعال متفاوت است. امّا از نسوزترین موکت ها می توانیم به موکت هایی اشاره کنیم که جنس الیاف آنها از پشم است؛ به این صورت که حتّی اگر زغال یا ته سیگار روی موکت بیفتد، ممکن است آن قسمت دچار آسیب شود، امّا موکت مشتعل نمی شود. در این نوع کاربری خاص، موکت هایی با الیاف پلی پروپیلن نیز بسیار پرکاربرد هستند. این موکت ها استاندارد ضدّ تولید گازهای سمّی را دارند. به همین جهت است که این موکت ها را در فضاهای عمومی مثل هتل ها، فضاهای تجاری و همچنین اماکن اداری مشاهده می کنیم. یک نکته بسیار مهم را باید همواره مورد توجّه قرار دهیم و آن اینکه موکت ها در یک دمای خاص، این ویژگی خود را از دست می دهند و ما هیچ موکت صددرصد نسوز نداریم و موکت ها در دماهای خاصّی می توانند آسیب ببینند.

پارکت لمینیت

امروزه شاهد ورود پارکت لمینت هایی به بازار هستیم که کاملا نسوزند و در برابر اشتعال، احتراق و آتش سوزی مقاومند. حتما پیش از خرید به استانداردهای درج شده روی بسته پارکت لمینیت توجّه کنید. اگر تصمیم دارید تا پارکت لمینیتِ ضدّ اشتعال بخرید، این نکته را به فروشنده یادآوری کنید.

کفپوش پی وی سی

از جمله کفپوش های آسیب پذیر در برابر اشتعال و آتش سوزی، کفپوش های پی وی سی هستند. دلیل آن این است که این کفپوش ها از موادّ شیمیایی ساخته شده اند و استنشاق دود حاصل از سوختن این کفپوش ها در دراز مدّت بر دستگاه تنفسی، تاثیر منفی و آسیب زا در بر خواهد داشت. البتّه مدل هایی از کفپوش های پی وی سی نیز در بازار موجود هستند که از استانداردهای لازم ضدّ اشتعال و تولید گازهای سمّی برخوردارند که البتّه قیمت آنها کمی گران تر است. امّا اگر انتخاب شما کفپوش پی وی سی است، این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

کفپوش سنگی و سرامیکی

اگر به دنبال کفپوشی هستید که صد در صد ضدّ اشتعال و آتش سوزی باشد، کفپوش سنگی و سرامیکی گزینه مورد نظر شماست. اگر بخواهید از سنگ طبیعی به عنوان کفپوش استفاده کنید، برایتان هزینه بردار خواهد بود. امّا اگر فضای مورد نظر شما در معرض ریسکِ آتش سوزی و حریق قرار دارد، کفپوش های سنگی را می توانید انتخاب کنید. این کفپوش ها در برابر اشتعال و آتش سوزی اصلا آسیب نمی بینند و هم اینکه به هیچ عنوان شعله ور نمی شوند.

کفپوش Woven

کفپوش Woven نسل جدید کفپوش ها است که وارد بازار شده است. ویژگی ممتاز این کفپوش این است که صد در صد در برابر آتش سوزی و حریق مقاوم است و حتّی در تماس مستقیمِ آتش، تغییر شکل نمی دهد. از ویژگی های دیگر آن این است که ویژگی آنتی استاتیک دارد. اگر می خواهید از ویژگی های منحصر به فرد دیگر کفپوش Woven مطلع شوید، به فروشگاه آنلاین کفپوشان سر بزنید.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

به طور کلّی کفپوش های ضدّ حریق چه ویژگی هایی دارند؟

مجموعه ای از کفپوش ها هستند که ضدّ حریق یا آتش سوزی معرّفی می شوند. ویژگی این کفپوش ها این است که در صورت آتش سوزی و حریق شاهد شعله ها و زبانه های آتش نخواهیم بود. امّا به هر حال در اثر گرما این کفپوش ها دچار ذوب شدگی خواهند شد. یک سری از کفپوش ها نیز موجودند که از تولید گازهای سمّی جلوگیری می کنند و این امکان وجود دارد که افراد حاضر در فضای مذکور بر اثر استنشاق این گازها، دچار خفگی و مسمومیّت شوند. با توجّه به نکته گفته شده، در خرید کفپوش برای چنین فضاهایی دو نکته را نباید از نظر دور داشت. اوّل اینکه کفپوش مورد استفاده باید حتّی المقدور ضدّ اشتعال باشد. دوّم اینکه در اثر حرارت و دمای بالا از خود گازهای سمّی و خطرناک ایجاد نکند.

کفپوش Woven چیست؟

کفپوش Woven نسل جدید کفپوش ها است که وارد بازار شده است. ویژگی ممتاز این کفپوش این است که صد در صد در برابر آتش سوزی و حریق مقاوم است و حتّی در تماس مستقیمِ آتش، تغییر شکل نمی دهد. از ویژگی های دیگر آن این است که ویژگی آنتی استاتیک دارد.

ویژگی ضدّ حریق بودن کفپوش های پی وی سی به صورت است؟

از جمله کفپوش های آسیب پذیر در برابر اشتعال و آتش سوزی، کفپوش های پی وی سی هستند. دلیل آن این است که این کفپوش ها از موادّ شیمیایی ساخته شده اند و استنشاق دود حاصل از سوختن این کفپوش ها در دراز مدّت بر دستگاه تنفسی، تاثیر منفی و آسیب زا در بر خواهد داشت. البتّه مدل هایی از کفپوش های پی وی سی نیز در بازار موجود هستند که از استانداردهای لازم ضدّ اشتعال و تولید گازهای سمّی برخوردارند که البتّه قیمت آنها کمی گران تر است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها