انواع موکت, عمومی

هر موکت را کجا پهن کنیم؟

هر موکت را کجا پهن کنیم؟

حتما برای تان پیش آمده که در موکت فروشی ها و یا فروشگاه های آنلاین، با طرح ها، رنگ ها و انواع و اقسام جنس الیاف موکت روبرو شده باشید. از اینرو می بینیم که با چه طیف گسترده‌ای از انتخاب موکت برای فضای مورد نظر خود روبرو هستیم. واقعیّت این است که این گستردگی و تنوّع، به دلیل تنوّع کاربری ای است که در رابطه با موکت وجود دارد. به عنوان مثال، ویژگی کاربری موکت اتاق خواب با کاربری موکت هتل نصب می شود، فرق می کند و نکات ظریفی در این میان نهفته است.

با توجّه به اینکه موکت یکی از پرکاربردترین کفپوش هاست و از این جهت، تنوّع کاربری آن بالا است، در نظر داریم تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم که چه نوع موکتی برای چه کاربری ای مناسب است.

موکت کات

موکت های کات دارای الیافی هستند که پس از اتّصال به لایه زیرین نمدی، از هم جدا شده اند یا بهتر بگوییم برش خورده اند و الیاف شان نرم تر است. طبیعی است که الیاف نرم تر و لطیف تر برای فضاهایی مناسب است که کسی بخواهد پابرهنه در این فضاها قدم بزند. از این جهت، موکت های کات، برای اتاق خواب ها، اتاق کودکان، فضای مسکونی، راه پلّه ها و فضاهایی از این قبیل مناسب هستند.

موکت لوپ

موکت های لوپ به موکت های گره ای نیز مشهور هستند. این موکت ها دارای الیافی هستند که برگشت خورده و در لایه زیرین فرو رفته اند و به صورت حلقه ای در لایه زیرین قرار گرفته اند. گرچه موکت لوپ، گرمی، نرمی و لطافت موکت های کات را ندارد، امّا به جهت سفتی و سختی آن در مقایسه با موکت های کات، در برابر حجم بالای تردّد و رفت و آمد، مقاومت فوق العاده ای را از خود نشان می دهند. این موکت ها را در فضاهایی چون سالن های سینما، تئاتر، نمایشگاه ها، هتل ها و کتابخانه ها به وفور می بینیم. همچنین از موکت های لوپ در فضاهای اداری بسیار استفاده می شود.

موکت پرز بلند

طبیعتا پرز بلند موکت ، باعث ایجاد لطافت و نرمی در بافت موکت شده است که این مهم به واسطه بلند بودن الیاف موکت حاصل می شود. پس کاملا واضح است که موکت های پرز بلند از نوع موکت های کات هستند. از اینرو، برای فضاهای مسکونی، هال، پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق کودک بسیار مناسب هستند.

موکت پرز کوتاه

موکت های پرز کوتاه دارای الیافی با ارتفاع کم هستند و از این جهت نرمی و لطافت آنها نیز کمتر است. البتّه این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که شستشو و جارو کردن و تمیز کردن این موکت ها به مراتب ساده تر است. از این موکت ها می توانیم برای فضاهای اداری کم تردّد، اتاق نوجوانان، راهرو ها و راه پلّه ها استفاده کنیم.

موکت تایل

از موکت هایی که این روزها بسیار پرطرفدار است، موکت تایل نام دارد. الیاف این موکت ها معمولا به صورت لوپ هستند. هرچند گاهی در بازارهای جهانی موکت با محصولات تایلی روبرو می شویم که الیاف آنها به صورت کات است، امّا این نوع موکت را نمی توانیم در بازارهای ایران پیدا کنیم. به دلیل ساختار و نوع الیاف این موکت ها، از آنها می توانیم در فضاهای اداری و فضاهای پر تردّد استفاده کنیم. از این موکت ها همچنین می توانیم در نمایشگاه ها، کتابخانه ها، سالن های مطالعه، سالن های نمایش، تئاتر و سینما و همچنین سالن های کنفرانس و همایش و فضاهای اداری با حجم تردّد بالا استفاده کنیم.

نویسنده: بهنام رشیدی

پرسش های متداول

گستردگی و تنوّع محصولات موکت به چه دلیل است؟

واقعیّت این است که این گستردگی و تنوّع، به دلیل تنوّع کاربری ای است که در رابطه با موکت وجود دارد. به عنوان مثال، ویژگی کاربری موکتی که در اتاق خواب نصب می شود با کاربری موکتی که در هتل نصب می شود، فرق می کند

کاربری موکت های کات و لوپ برای چه فضاهایی است؟

موکت های کات، برای اتاق خواب ها، اتاق کودکان، فضای مسکونی، راه پلّه ها و فضاهایی از این قبیل مناسب هستند. موکت های لوپ را در فضاهایی چون سالن های سینما، تئاتر، نمایشگاه ها، هتل ها و کتابخانه ها به وفور می بینیم. همچنین از موکت های لوپ در فضاهای اداری بسیار استفاده می شود.

کاربری موکت های پرز بلند و پرز کوتاه برای چه فضاهایی است؟

موکت های پرز بلند برای فضاهای مسکونی، هال، پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق کودک بسیار مفید هستند. از موکت های پرز کوتاه می توانیم برای فضاهای اداری کم تردّد، اتاق نوجوانان، راهرو ها و راه پلّه ها استفاده کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها