انواع موکت, راهنمای خرید و قیمت موکت, عمومی

چگونه از خم شدن موکت و تا خوردن آن جلوگیری کنیم؟

چگونه از خم شدن موکت و تا خوردن آن جلوگیری کنیم؟
[lwptoc]

در کنار ویژگی های خوب کفپوش های مختلف، هركدام مشکلات خود را هم دارند كه پیش از نصب باید درباره آن بدانیم. زمانی که کفپوش را نصب می کنید از تمام جوانب آن لذت می برید. رنگ، طرح، بافت، شکل، موقعیت و سایر نکات مثبت آن را دوست دارید. اما این وضعیت تا زمانی دوام دارد که شما با مشکلی مواجه نشوید. مشکلات زیادی پس از نصب به چشم تان می آید كه البته حل شدنی است. اگر کمی صبور باشید می توانید خودتان این مشکلات را حل و فصل كنید. مثلا در مورد موکت، یکی از مشکلاتی که پس از نصب موکت با آن مواجه می شوید، خم شدن موکت است.

خم شدن موکت

خم شدن موکتخم شدن موکت زمانی اتفاق می افتد که سطح زیرین موکت از چسب جدا شود و سبب چین خوردگی، حباب و یا موج دار شدن موکت می شود. این مساله شکل و ظاهر قالیچه شما را که روی موکت پهن شده دچار مشکل می کند. وقتی این مساله رخ می دهد، زیبایی کف زمین نیز از بین می رود. تعمیر بعضی از این مشکلات پرهزینه و زمان بر به نظر می رسد اما کافی است برای پیشگیری و روبرو نشدن با این مشکلات، چند نکته را در رابطه با نصب و نگهداری موکت رعایت کنید.

موکت خود را خشک نگهدارید

موکت خود را خشک نگهداریدنکته اول این است که موکت را خشک نگهدارید و از ریختن مایعات روی موکت جلوگیری کنید تا آب و دیگر مایعات در آن نفوذ نکند. اگر مایعی روی موکت ریخت، آن را فورا با حوله یا پارچه خشک کنید. به یاد داشته باشید كه هرچه رطوبت در موکت بیشتر نفوذ کند، موکت بیشتر خمیده می شود. زمانی که در حال تمیز کردن موکت هستید، پنکه روشن کنید یا پنجره ها را باز نگاه دارید تا سریعتر خشك شود یا مانع نفوذ رطوبت به الیاف موكت شوید. اگر لایه های زیرین موکت شما ضخیم باشد، احتمال خم شدن موکت بالا می رود چون آب در لاتکس موکت پخش می شود.
اگر شما با یک حلال خشک موکت را تمیز می کنید، مراقب باشید که بیش از اندازه از آن استفاده نکنید، زیرا می تواند دلیل دیگری برای خم شدن موکت باشد.

زیرسازی موکت

نکته دوم اینکه زیرسازی موکت باید متناسب با ساخت، تراکم و ضخامت موکت در نظر گرفته شود. به خصوص در موکت هایی که تراکم توده و وزن کمتری دارند. زیرسازی های موکتی که دارای ضخامت و تراکم مناسبی برای موکت شما نیستند می تواند منجر به جدایی درزهای موکت یا لایه زیرین و همینطور خم شدگی و چین خوردگی آن شود. همیشه قبل از نصب موکت ، چه توسط خودتان چه توسط نصاب، مطمئن شوید که لایه زیرین موکت مرطوب نیست، زیرا منجر به خم شدن موکت می شود.

دما و رطوبت

نکته سوم، توجه به دما و رطوبت اتاق است که مقدار ایده آل آن، مقیاس درست و مناسبی برای قبل از نصب موکت است. نصب موکت باید در اتاقی با حرارت 65 تا 95 درجه فارنهایت و با رطوبتی بین 10 تا 65 درصد انجام شود. نصب موکت، خارج از این مقیاس ها می تواند باعث خم شدن موکت شما شود.

کشیدن موکت از چهار طرف

نکته چهارم، کشیدن موکت است. در مدت نصب موکت، از هر چهار گوشه، موکت را محکم و با قدرت بکشید، زیرا در غیر اینصورت موکت شما دچار خمیدگی می شود.

جابجایی وسایل روی موکت

مورد بعدی نحوه جابجا کردن وسایل و مبلمان روی موکت است. به جای کشیدن مبلمان روی موکت، آنها را بلند و جابجا کنید. زیرا کشیدن مبلمان روی موکت، باعث جدا شدن چسب زیر موکت از زمین و در نتیجه منجر به خمیدگی و تا خوردگی موکت خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، دوباره مجبور هستید از ابتدا موکت را روی زمین بچسبانید. با رعایت این نکات، از حرکت نکردن موکت روی زمین مطمئن شوید.

دوخت لبه موکت

دوخت لبه موکتیکی از مواردی که میتواند باعث طول عمر و دوام موکت باشد دور دوزی و دوخت لبه موکت است.اگر به هر دلیلی مایل به چسباندن و فیکس کردن موکت خود نیستید میتوانید از این روش برای ماندگاری و زیبایی موکت استفاده کنید.این روش باعث میشد هم در نگهداری هم جابجایی مشکلی نداشته باشید و در عین حال حس استفاده از فرش در عین داشتن مضایای موکت رو همزمان با هم دارید.دور دوزی موکت میتوان با انتخاب رنگ مناسب جلوه و زیبایی خاصی به موکت بخشید و در عین حال از خم شدگی و کاهش طول عمر موکت جلوگیری کرد

https://homeguides.sfgate.com/prevent-carpet-buckling-28074.html

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها