فروشگاه کفپوشان

موکت پذیرایی

موکت پذیرایی در بین تمام انواع کاربری موکت ، یکی از معدود اقلامی است که مساله زیبایی چشم‌گیر در انتخاب آن، نخستین و مهم‌ترین فاکتور خریداران محسوب می‌شود. سالن پذیرایی ، قسمتی از خانه است که غالبا افراد خانواده در آن گرد هم می آیند و همان طور که از نام آن پیداست محلی برای خوشامدگویی و پذیرایی از مهمانان است. خانه های آپارتمانی و حتی ویلایی امروزی ما ایرانیان دیگر مانند گذشته دارای اندرونی و بیرونی نیست و حتی گاهی در آپارتمان هایمان به طور مستقیم به سمت سالن پذیرایی باز می شوند. این نکته هم اهمیت چیدمان و به تبع آن، ضرورت زیبایی و شیک بودن موکت سالن پذیرایی را بیشتر یادآوری می‌کند.

نکاتی درباره انتخاب موکت حال پذیرایی

انتخاب موکت مناسب برای پذیرایی پیچیدگی های خود را دارد. هرچندکه این مساله بیشتر به نوع چیدمان و دکوراسیون منزل شما باز می گردد اما در این بخش به چند نکته درباره خرید موکت حال پذیرایی اشاره می‌کنیم. شاید بد نباشد در ابتدا برای اینکه بهترین موکت برای پذیرایی را بخرید، این نکته را بررسی کنید که ترجیح می‌دهید موکت تمام قسمت های پذیرایی شما را بپوشاند یا تنها بخش کوچکی از آن را؟ حالت دوم این است که بخواهید موکت مانند فرش تنها در وسط یا قسمتی از پذیرایی قرار گیرد. مطلب بعدی که باید به آن توجه داشته باشید فرش، میز، صندلی، مجسمه و دیگر اقلامی است که روی موکت شما جای خواهند گرفت. این مساله از این نظر اهمیت دارد که اگر بخواهید فرش روی موکت سالن پذیرایی پهن کنید، باید موکتی بخرید که مانع از حرکت مداوم فرش شود و آن را تا حد امکان ثابت نگاه دارد. علاوه بر اینها مساله زیبایی اتاق و کف خانه را هم باید با دقت و وسواس در نظر بگیرید. یعنی به سادگی یا طرح دار بودن موکت و دیگر وسایل تزئینی خانه دقت کنید.
نکته مهم بعدی در انتخاب موکت مناسب برای پذیرایی ، مساله چیدمان سنتی یا مدرن پذیرایی خانه است. چیدمان سنتی یا مدرن که در بخش رنگ موکت پذیرایی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد، در میزانی که می‌خواهید کف پذیرایی را بپوشاند تاثیرگذار است. درواقع می تواند به نوعی راهنمایی باشد برای آنکه آیا می خواهید تمام محیط پذیرایی را بپوشانید یا خیر. البته حالت سومی هم وجود دارد که ترکیبی از موارد گفته شده است و خیلی‌ها این حالت را انتخاب می‌کنند. یعنی فضایی کلاسیک را انتخاب می‌کنند که یا کاملا با موکت پوشیده شده و اتاق، بدون فرش باقی می‌ماند. و یا شبیه به خانه‌های سنتی است و قسمتی از پذیرایی، با موکت و فرش مزین شده است.

پس از مقدمه ای که گذشت، در این بخش به این می‌پردازیم که چه نوعی از انواع مدل موکت پذیرایی می تواند برای سلایق مختلف مناسب باشد.
چون غالبا دکوراسیون خانه های ما ایرانیان به شکل کلاسیک و سنتی است ابتدا به این گزینه اشاره می‌کنیم. برای اینکه تعریف دقیق تر و بهتری از سالن پذیرایی کلاسیک داشته باشیم، بد نیست دو المان فرش دستباف و مبلمان بزرگ و استیل را در ذهن خود تصور کنید. فرش های پر نقش و نگار با رنگ‌های لاکی، قرمز یا فیروزه‌ای و … بخش جدانشدنی چیدمان در سالن های پذیرایی کلاسیک در فرهنگ ما ایرانیان به حساب می‌آید. هنوز ما ایرانیان ارادت خاصی به فرش داریم حتی در ده های اخیر نیز کمتر خانه و کاشانه ای را می بینیم که با فرش مزین نشده باشد. پس موکت پذیرایی ما باید رنگ و طرح و مدلی داشته باشد که به فرش های دستبافت یا ماشینی ایرانی خوشامد بگوید.
به این ترتیب موکتی که فرش قرار است روی آن گسترده شود ترجیحا باید لوپ یا همان گره ای باشد. مدل لوپ موکت اجازه نمی‌دهد که فرش، مدام حرکت کند و لیز بخورد. هچنین با توجه به نکاتی که درباره زیبایی و فرش گفتیم، بهتر است برای سالن پذیرایی موکت های ساده و تک رنگ بخریم. به خصوص که پذیرایی های کلاسیک معمولا پرده های پرنقش یا رنگارنگ تزئین می شوند. در این شرایط موکت های ساده، نقش بوم سفیدی را ایفا میکنند که جلوه گر باقی وسایل سالن پذیرایی است. موکت های طرح پامچال، طرح پونه، طرح شبنم، طرح میخک، طرح نیلوفر و طرح افرا در گروه محصولات پالاز موکت از جمله موکت های ساده هستند که برای پذیرایی مناسبند. با همین ویژگی ها یعنی موکت های ساده باید به موکت های طرح بلور، رها، خزر و طرح موج که جزو محصولات خوب موکت ظریف مصور هستند نیز نام ببریم. در عین حال اگر دوست دارید بودجه کمتری برای کفپوش سالن پذیرایی هزینه کنید و بخش بیشتری از آن را با فرش بپوشانید، می توانید به موکت های کبریتی یا موکت های نمدی هم فکر کنید. موکت های کبریتی نیز چون دارای زبری بیشتری هستند از حرکت و سر خوردن فرش جلوگیری می کنند. دو شرکت سپاهان و بن موکت محصولات تک رنگ و کبریتی متنوع با قیمت های بسیار مناسب دارند. موکت طرح نیما محصول شرکت بن موکت یکی از این گزینه‌هاست.

حالت دیگری از دکور سالن پذیرایی، شیوه مدرن و جدید است. یعنی خانه‌ای که چیدمان غیرکلاسیک و کاملا مدرن دارد. سالن پذیرایی در چیدمان مدرن، مبلمان تک رنگ، ساده، بدون چوب و شبیه به مبلمان راحتی و بدون فرشدیده می‌شود. در واقع دکوراسیون مینیمال یا ساده می تواند سبکی از چیدمان مدرن باشد. البته همه چیدمان های مدرن ساده نیستند و گاهی زرق و برق و شلوغی دنیای مدرن هم در آن دیده می‌شود اما ذهنیت غالب ما از سالن پذیرایی مدرن، اتاق‌هایی با کمترین تزئینات و شلوغی است.
با این توضیح باید گفت که موکت برای سالن پذیرایی مدرن خود دو حالت دارد. شما یا مایل هستید که موکت تمام پذیرایی را بپوشاند یا از موکت مانند فرش استفاده کرده و آن را تنها در قسمتی از کف پذیرایی بیاندازید. اگر از طرفداران شیوه دوم هستید بدون در نظر گرفتن اینکه موکت چه طرح و نقشی دارد، بهتر است از موکت های دور دوزی شده استفاده کنید و یا از شرکت های تولید موکت بخواهید که سفارش شما را دور دوزی کنند و برایتان بفرستند. موکتی که دور دوزی می شود در صورت پهن شدن در وسط خانه و پذیرایی لبه های آن به داخل یا خارج لوله نشده و حرکت نمی کند. همچنین بهتر و زیباتر در کف خانه می نشیند.
اما نکته قابل اهمیت در اینجا این است که مدل موکت برای پذیرایی مدرن بهتر است یکی از انواع موکت پرزبلند باشد. در سالن‌های پذیرایی مدرن معمولا فرشی روی موکت قرار نمی گیرد و کف پا به طور مستقیم با موکت ارتباط دارد. پس بهتر است محصولی که در کف پذیرایی پهن می شود نرم و لطیف باشد. نرمی و لطافت نیز خاصیت موکت های پرزبلند است. از سوی دیگر چون در سبک مدرن مبلمان و پرده ها نقش های ساده تری دارند و فرش نیز روی موکت قرار نمی گیرد، می توانید با انتخاب موکت طرح دار پذیرایی ، فضا را متنوع و آن را به این وسیله از سادگی محض خارج کنید. البته استفاده از موکت های تک رنگ و بدون نقش و نگار نیز در چیدمان مدرن نتیجه زیبا و چشمگیری دارد و فضای پذیرایی را شیک جلوه می دهد. با این توصیفات موکت مناسب برای یک سالن پذیرایی غیرکلاسیک عبارت است از طرح هایی چون طرح یاس، یاسمن، الماس و کات B پالاز موکت است. طرح هرمس ظریف مصور نیز در این گروه جای دارد. اما شرکت های خارجی هم طرح ها و مدل های جدید و جذابی دارند که در کمتر خانه‌ای دیده می‌شود. در میان محصولات خارجی می‌توانید روی تمام موکت های پرزبلند شرکت سیزال و همچنین موکت طرح امپریال شرکت رویا حساب کنید چراکه جزو بهترین گزینه‌ها هستند تا دکور یک سالن پذیرایی را شیک سازند.

برخی هم هستند که سالن پذیرایی‌ای با چیدمان کلاسیک یا سنتی را ترجیح می‌دهد ولی در عین حال تمایل دارند تا همه محیط پذیرایی خود را موکت کنند بدون اینکه هیچ فرشی هم روی موکت قرار گیرد. موکت در این صورت حکم فرش را دارد و در سراسر پذیرایی گسترده شده است. بهترین موکت پذیرایی برای چنین سلیقه‌هایی، گزینه‌هایی هستند که خود شرکت تولید کننده آنها را به طور خاص به عنوان موکت حال پذیرایی معرفی می کند. در این میان طرح هایی از شرکت پالاز موکت که برای این هدف مناسب هستند، عبارتند از موکت طرح خزان، دریا، سرو، سایه و صنوبر. در بین محصولات شرکت ظریف مصور هم می‌توان به طرح های آپادانا، برکه، باران، ائل گلی، رویال، قاصدک، سپیدار و ترنج اشاره کرد که اندازه پرزهای آن متنوع و مختلف است و سلایق گوناگون را در مفروش کردن سالن پذیرایی‌شان راضی می کند. نکته جالب اینکه برخی از این محصولات با موکت های طرح اداری و هتلی مشترک هستند. به عنوان مثال موکت طرح بوریای شرکت پالاز موکت که به نوعی موکت هتلی هم هست، در همین گروه قرار می‌گیرد.

انتخاب و معرفی موکت پذیرایی جدید چندان کار راحتی نیست. چون اقبال محصولات پیشین همچنان بلند است و به دلیل تنوع طرح و نقش‌شان همچنان طرفداران وفادار و پروپاقرصی دارند. اما اگر بخواهیم به تعدادی از جدیدترین رنگ و طرح های مدل جدید موکت پذیرایی اشاره کنیم موکت ظریف مصور طرح رویال و موکت طرح پونه شرکت پالاز قطعا دو مورد از بهترین‌ها خواهند بود. به خصوص که موکت طرح پونه پالاز در سال های اخیر، رنگ های خنثی و متنوع بیشتری به مجموعه خود اضافه کرده است. موکت طرح افرا نیز جزو موکت های جدیدی است که کارخانه پالاز موکت آن را در دو مدل کات و لوپ تولید کرده. بنابراین با توجه به نکاتی که عنوان شد، بافت لوپ و طرح و رنگ ساده آن هم برای کسانی مناسب است که طرفدار داشتن یک اتاق پذیرایی کلاسیک هستند و هم برای کسانی که دوست دارند در فضایی با دکور و تزئین مدرن از مهمانان خود پذیرایی کنند. موکت طرح امپریال شرکت رویا نیز با پرزهای بلند و لطیف خود جزو موکت پذیرایی جدید قرار می‌گیرد.
و آخرین نکته برای داشتن مدل جدید موکت پذیرایی در خانه این است که از دو شرکت آرتا و سیزال بخواهید که طرح مورد نظر شما را با پرزهای بلند یا کوتاه روی یک موکت ببافند، دوردوزی کنند و در خانه تحویل‌تان دهند. درواقع این سبک از موکت ها که قابل استفاده در اتاق های پذیرایی هستند مدل جدید موکت پذیرایی بازار به حساب می‌آیند که به شکل اختصاصی برای شما تولید شده و تنوع رنگ و طرح آنها به وسعت سلیقه و ذهن خلاق شماست.

راهنمایی برای انتخاب رنگ موکت پذیرایی

دانستن چند نکته ساده درباره رنگ موکت پذیرایی می‌تواند مسیر انتخاب را برای شما آسان تر کند. در درجه اول به یاد داشته باشید که رنگ موکت پذیرایی شما در نگاه اول مانند رنگ دیوارها می تواند بسیار در چشم ببینده اثر بگذارد و سبب بهتر دیده شدن باقی وسایل خانه شود. بنابراین انتخاب رنگ موکت پذیرایی ارزش این را دارد که وقت بیشتری برایش بگذارید.
طراحان و دکوراتیوهای داخلی معتقدند که وجود رنگ های خنثی در کف خانه و به عنوان کفپوش می تواند بسیار زیبا باشد. منظور از رنگ های خنثی تناژهای مختلف رنگ خاکستری، کرم، سفید و سیاه است. وجود این رنگ در اتاق یا خانه هارمونی زیبایی را در چیدمان کلی اتاق پذیرایی ایجاد می‌کند. هرچند که با وجود اینکه سفید، یک رنگ کاربردی و دوست داشتنی است ولی معمولابرای کفپوش یا موکت که بیشتر در معرض لکه یا آلودگی قرار دارند، توصیه نمی‌شود.
اگر مبلمان و پرده خانه شما رنگ های خنثایی همچون استخوانی، کرم یا سفید دارد، موکت هایی که رنگ های تند دارند، در اتاق پذیرایی جلوه بیشتری پیدا می کنند. منظور از رنگ‌های تند، رنگ‌هایی مانندزرد یا طلایی، آبی سلطنتی یا نفتی، زرشکی یا قرمز هستندکه با رنگ های دیگری مثل سیاه ترکیب شده‌اند. در صورتی که مایل هستید مبلمان، پرده، کنسول یا دیگر وسایل خانه نمای بیشتری داشته باشند، یا اتاق پذیرایی‌تان کاغذ دیواری دارد، انتخاب موکت با رنگ خنثی زیبایی خاصی به اتاق پذیرایی شما خواهد داد. در ضمن استفاده از رنگ خنثی برای پذیرایی کلاسیک که عمدتا فرشی بر روی موکت پهن می شود مناسب تر است. همچنین اگر از علاقمندان به فضای گرم هستید و ازرنگ‌هایی که در طبیعت موجودند، خوش‌تان می‌آید از موکت طرح پارکت یا موکت های قهوه ای رنگ استفاده کنید.

سه پیشنهاد دیگر برای رنگ موکت پذیرایی

همه آنچه تا اینجا گفته شد، شیوه‌هایی است که اکثر مردم در خرید و انتخاب موکت پذیرایی خود به کار می‌گیرند. پیشنهادهایی که در ادامه می‌خوانید اما دانستنی‌هایی عمومی است درباره رنگ ها و قرارگیری‌شان در کنار رنگ‌های دیگر. با این پیشنهادها خواهید توانست خون تازه‌ای را به رگ‌های خانه تزریق کنید.
یکی از راه حل‌ها برای اینکه موکت اتاق پذیرایی و در نهایت دکوراسیون آن خاص و ویژه باشد، استفاده از تضاد رنگی با کمک رنگ های سرد و گرم است. در دایره رنگ ها که برای چیدمان و دکوراسیون نیز از آن بسیار استفاده می شود آبی در منتهی‌الیه قطب رنگ های سرد و قرمز در منتهی‌الیه قطب رنگ های گرم قرار دارد. استفاده از رنگ های سرد و گرم در کنار هم جلوه زیبایی ایجاد می کند.
در مابین این دو قطب می‌توانید دو تناژ، یکی از قطب سرد و دیگری از قطب گرم را با هم در رنگ دکور اتاق پذیرایی خود ترکیب کنید.
روش دوم برای زیباتر شدن اتاق پذیرایی استفاده از کنتراست تیره و روشن دو رنگ مختلف است. به عنوان مثال بنفش در دایره رنگ، تیره ترین و زرد درخشان ترین رنگ به حساب می‌آید. حالا تصور کنید که رنگ موکت پذیرایی تان، بنفش و مبلمان و پرده ها زرد و لیمویی باشند. نتیجه نهایی، یک سالن پذیرایی جسورانه و خاص است.
روش سوم هم ایجاد تضاد و کنتراست در رنگ های مکمل است. زوج های مکمل در علم رنگ شناسی عبارتند از زرد با بنفش، نارنجی با آبی و قرمز با سبز. وقتی این رنگ‌ها دو به دو در کنار هم قرار می گیرند وضوح نمایش آنها به بالاترین درجه می‌رسد.

حرف آخر

و اما نکته بسیار مهم و پایانی این است که هرگز از برخی تم یا همان نت های رنگی در اتاق پذیرایی به شکل افراطی استفاده نکنید زیرا این کار حتی تاثیرات روحی و روانی دارد. برای مثال استفاده بیش از حد از رنگ آبی به خصوص در فضایی که متراژ بزرگی دارد فضایی ترسناک، افسرده و خسته کننده ایجاد می کند یا برعکس استفاده از رنگ های سرخ و قرمز به خصوص در پذیرایی های کوچک ممکن است تپش قلب را بالا برده آستانه تحمل افراد را پایین بیاورد.
یادمان نرود که پذیرایی خانه محلی برای گردهمایی های همه افراد خانواده، شب نشینی ها و استقبال از مهمانان است، انتخاب رنگ و طرح موکت و هارمونی همه وسایل آن با هم دارای اهمیتی دو چندان است.

 

نام طرح نام برند نوع برند و محصول مناسب برای دامنه رنگی ویژگی محدوده قیمتی
موکت طرح پامچال پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش رنگ های خنثی، کرم، استخوانی… زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح پونه پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش کرم، قهوه ای و قرمز، بنفش، یاسی، زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح شبنم پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش زرشکی، خاکستری، قهوه ای… زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح میخک پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش تن های مختلف قهوه ای و کرم زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح نیلوفر پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش آبی، سرمه ای، قرمز، قهوه ای، کرم … زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح افرا پالاز ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش سیاه و سفید، قرمز و سفید، قهوه ای و سفید … زیره نمدی، لوپ پایل، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح بلور ظریف مصور ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش زیتونی، نارنجی، بنفش… تافتینگ، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح رها ظریف مصور ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش قهوه ای، کرم، خاکستری.. لوپ، پرز کوتاه ارزان
موکت طرح خزر ظریف مصور ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش خاکستری، قهوه ای… زیره نمدی، لوپ، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح موج ظریف مصور ایرانی سالن پذیرایی کلاسیک و مفروش نسکافه ای، کرم، قهوه ای.. زیره نمد، کات، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح نیما بن موکت ایرانی پذیرایی کلاسیک و مفروش قهوه ای… نمدی کبریتی بدون پرز ارزان
موکت طرح یاس پالاز ایرانی موکت فرش مدرن رنگ های گرم مانند نارنجی، صورتی … کات پایل، زیره نمدی، پرز کوتاه گران
موکت طرح الماس پالاز ایرانی موکت فرش مدرن کرم، استخوانی، قرمز کم رنگ… کات پایل، زیره نمدی، پرز کوتاه گران
موکت طرح هرمس ظریف مصور ایرانی موکت فرش مدرن سرمه ای، قهوه ای، کرم… کات، پرزبلند گران
موکت طرح کات B پالاز ایرانی موکت فرش مدرن نارنجی، بنفش، کرم … کات پایل، زیره نمدی، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح امپریال رویا خارجی موکت فرش مدرن کرم_قهوه ای پرز بلند لوکس
موکت طرح شگی سیزال خارجی موکت فرش مدرن سفید، سیاه، کرم، شکلاتی، خاکستری… پرز بلند، رول لوکس
موکت طرح سیکرت سیزال خارجی موکت فرش مدرن کرم، خاکستری، سفید، شکلاتی پرز بلند، تایل لوکس
موکت طرح کروما سیزال خارجی موکت فرش مدرن خاکستری، سفید، قرمز پرز بلند، رول لوکس
موکت طرح سند ریو سیزال خارجی موکت فرش مدرن سفید، خاکستری، سیاه پرز بلند، لوکس
موکت طرح اسنوپی سیزال خارجی موکت فرش مدرن سبز، نارنجی، بنفش، آبی، لیمویی، قرمز و… پرزبلند، تایل لوکس
موکت طرح خزان پالاز ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش سبز، نارنجی، آبی، قهوه ای… لوپ پایل چاپی، زیره نمد، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح دریا پالاز ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش سرمه ای، شکلاتی، نارنجی کات پایل چاپی، زیره نمدی، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح سرو پالاز ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش زمینه قرمز، خاکستری، سرمه ای… لوپ پایل چاپی، زیره نمدی، پرز کوتاه ارزان
موکت طرح سایه پالاز ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش قرمز، آبی، سبز، قهوه ای… لوپ پایل چاپی، زیره نمد، پرز کوتاه اقتصادی
موکت طرح صنوبر پالاز ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش زرشکی، سبز، آبی، کرم… لوپ پایل چاپی، زیره نمد، پرز کوتاه گران
موکت طرح آپادانا ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش قهوه ای زیره نمدی، پرز کوتاه، طرحدار، اقتصادی
موکت طرح برکه ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش زمینه قهوه ای، کرم… کات پایل پرز کوتاه ارزان
موکت طرح باران ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش زمینه کرم، قهوه ای، صورتی لوپ پایل زیره نمدی، پرز کوتاه ارزان
موکت طرح ائل گلی ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش خاکستری، قهوه ای، کرم زیره نمدی، پرز بلند اقتصادی
موکت طرح قاصدک ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش آبی، سبز، کرم،… زیره نمدی، پرز کوتاه ارزان
موکت طرح سپیدار ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش قهوه ای، نارنجی، شکلاتی طرح چاپی، پرز کوتاه ارزان
موکت طرح ترنج ظریف مصور ایرانی فضای کلاسیک بدون فرش قهوه ای کات پایل زیره نمدی، پرز کوتاه اقتصادی

 

 
نویسنده : ندا گرجی