کفپوشها

آیا طول عمر کفپوش در فضای باز کمتر می شود؟

آیا طول عمر کفپوش در فضای باز کمتر می شود؟
سوالی که در مورد کفپوش هایی که در فضای باز کار میشوند این است که آیا طول عمر کفپوش در فضای باز کمتر می شود؟ پاسخ به پرسش مثبت است. عوامل جوّی موجود در فضای باز مثل تابش نور آفتاب، رطوبت و نم، گرد و غبار و عوامل دیگر اصولا از عمر کفپوش خواهند کاست. فقط کافی است کفپوشی را که در فضای باز اجرا کرده‌ایم در فضای داخلی پیاده کنیم و خواهیم دید که نبود این عوامل در طول عمر کفپوش تاثیرگذار خواهند بود.

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کفپوش در فضای باز

عوامل آسیب رسان

خوب است که مشتری و خریدار محترم نگاهی به این عوامل داشته باشد تا با توجّه به تاثیری که آنها بر کفپوش می گذارند اقدام به خرید بهترین کفپوش فضای باز نماید که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اشعه آفتاب

آفتاب بزرگترین دشمن کفپوش است. اشعه UV آفتاب بر ساختار مولکولی کفپوش ها تاثیر منفی بر جای می گذارد و در ساختار مولکولی کفپوش، گسستگی ایجاد می کند. در گذشته از سُرب در ساختار مولکولی کفپوش ها استفاده می کردند تا از هم گسیختگی مولکولی در برابر اشعه آفتاب جلوگیری به عمل آورند. امّا بعدها به دلیل سرطان زایی سُرب، این مادّه از ساختار کفپوش ها کنار رفت و موادّ دیگر جای آن را گرفت.

آیا طول عمر کفپوش در فضای باز کمتر می شود؟

سرما و یخبندان

سرما و یخبندان باعث انقباض و جمع شدن کفپوش می شود و بین کلیک ها یا ساختار کفپوش مشکلاتی به وجود خواهد آمد که نتیجه آن خشک شدگی کفپوش است و در نتیجه در صورت وارد شدن ضربه به کفپوشِ ما، محصول خریداری شده، دچار شکستگی و خرد شدگی خواهد شد.

بارندگی و رطوبت

اگر بارندگی و رطوبت درست کنترل شود، نمی تواند تاثیری منفی بر کفپوش ما بر جای گذارد. امّا نکته آن است که در بسیاری از شهرها طبیعت آب و هوا بارندگی است و بارندگی اسیدی تولید شده بسیاری از املاح را با خود روی کفپوش جاری می سازد. اگر این مواد از کفپوش جدا نشوند، در دراز مدّت در آن رسوب کرده و ساختار کفپوش ها را دچار مشکل خواهد کرد و بالتبع در طول عمر کفپوش تاثیرگذار خواهند بود.

برف

برف یکی از عوامل جوّی است که به دلیل ماندگاری زیاد و ایجاد یخبندان شدید روی کفپوش، آسیب فراوانی را به کفپوش وارد خواهد ساخت. در رابطه با نکات ایمنی کفپوش این نکته را با یک مثال توضیح می دهیم. به عنوان مثال، اگر برف روی کفپوش چمن مصنوعی بنشیند، نباید از پاروهای سفت و سخت برای برف‌روبی استفاده کنیم؛ چرا که به راحتی باعث از هم گسستگی کفپوش در فضای باز خواهد شد.

گرما

گرما دقیقا برعکس سرما باعث انبساط و باز شدن کفپوش می شود و در بسیاری از مدل های کفپوش اگر طرّاحی به درستی صورت نگرفته باشد، گرما باعث ایجاد ورم روی پوشش سطح کفپوش خواهد شد که مستقیما بر عمر کفپوش تاثیر خواهد گذاشت. از این جهت، بسیاری از کارخانه های تولیدی کفپوش، بویژه کفپوش های فضای باز در صدد برآمدند تا ساختار مولکولی کفپوش ها را به گونه ای شکل دهند که دچار این انبساط مولکولی نشوند.

آیا طول عمر کفپوش در فضای باز کمتر می شود؟

نتیجه گیری

پس ناگفته پیداست که کفپوش فضای باز باید ساختاری داشته باشد که در برابر تمامی این عوامل جوّی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد تا از طول عمر و کیفیت کفپوش کاسته نشود. امّا نکته کلّی که باید در نظر داشته باشیم، این است که کفپوش فضای باز در مقایسه با همتای فضای داخلی خود طول عمر بالایی را نخواهد داشت؛ چرا که به صورت طبیعی دچار ورم، شکستگی و رنگ پریدگی خواهد شد. امروزه در سراسر جهان شرکت های غول حوزه کفپوش مثل برگوی سوئد توانسته اند پس از سال ها تلاش، به فرمولاسیون و فناوری مورد نیاز در این رابطه دست یابند و از این رهگذر طول عمر کفپوش های تولیدی خود را برای سالیان بیشتر تمدید کنند. نویسنده: بهنام رشیدی  
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها